niedziela, 4 marca 2012

Islandzkie swetry - ciąg dalszy


Nie będę się tłumaczyć z mojego nowego uzależnienia od sweterków dzierganych w krajach północnych. W każdej wolnej chwili sie nimi zajmuję: projektuję i wymyślam wzorki w programie opisywanym w poprzednim poście, dziergam sweterek (pierwszy robiony tym sposobem; mam już 2/3 tyłu i przodu), wybieram i kupuję (o zgrozo!!!) włóczki. Przedstawiam dwa nowe projekty, które są efektem niedzielnej przedpołudniowej pracy. Przepis na swetry jest zgodny z islandzką tradycją, ale wzory raczej charakterystyczne dla dzianin norweskich. Mam nadzieję, że nie łamię prawa zamieszczając te projekty. Są one autorskie, ale program, który wykorzystałam nie jest mój, jest dostępny on-line  http://knittingpatterns.is/ i  jego autorem  jest Sverrir Petursson.
Na Ravelry jest cała grupa sympatyków tego programu http://www.ravelry.com/groups/knittingpatternsis. Znajdziecie też tam szczegółowe informacje, jak z niego korzystać w postaci tutoriali zamieszczonych na YouTube.
Dla chętnych podaję przepisy na te sweterki w postaci dokumentów pdf. Zaznaczam, że opisy nie są sprawdzone i nie robiłam takich swetrów, tylko wygenerowałam je w programie komputerowym. Uczynię to na 100%, ale za jakiś czas, jak skończę dzianinę, którą mam na drutach. Czerwony sweter to damskie L (ok. 101cm w obwodzie biustu) a szaroniebieski bliżej rozmiaru M (96cm w obwodzie). Przyglądając się opisom zauważyłam, że nie zawsze zaznaczone są w klarowny sposób, jak to opisuje legenda, oczka, które gubimy. Ale bez problemu można się zorientować, że oczka muszą być gubione, bo w nastepnym rzędzie nad zgubionym oczkiem znajduje się znaczek X (brak oczka).
Mam taki pomysł, żeby sweterki wg opisu dziergać z dwóch włóczek: jednej Polo firmy Opus lub Charismy YarnArt a wzór wyrabiać z włóczki tęczowej Magic. Ciekawa jestem jaki będzie efekt. Spodziewam się, że podobny do Inspira Cowl.  Żeby nie porwać się z motyką na słońce, zaprojektuję jeszcze taki niewielki sweterek dziecięcy i sprawdzę ten mój pomysł dziergania z tęczową włóczką w mini.

Brak komentarzy: