czwartek, 12 lipca 2018

Szydełkowa sukienka

Zachęciłam się do szydełkowych sukienek. Na razie ze względu na rozmiar nie dla mnie, ale chętnych koleżanek do noszenia dzianin typu hand made nie brakuje. Zestawienie włóczki Kokonek i szydełkowych bluzeczek czy tunik i sukienek moim zdaniem jest powalające.
Zamówiłam w sklepie internetowym "Kokonki" kilka motków: z gotowym układem kolorów i wybranym przeze mnie. Poniżej prezentuję sukienkę wykonaną z około 300g kokonka 4-nitkowego w kolorach wrzos/biel/szarości.
Zdjęcie ze strony https://kokonki.pl
KOKONKI Motek Ciemny szary/szary/biel/wrzos
A oto moja wachlarzykowa sukienka.  Zdjęcia przedstawiają etapy jej tworzenia.

A teraz w skrócie jak ją wykonałam:
Nabrałam szydełkiem nr 2,5mm 144 oczka łańcuszka i połączyłam je w okrąg. Wydziergana przeze mnie sukienka pasuje na rozmiar M (38).
Można wykonać inny rozmiar nabierając odpowiednio 128o.(S), 176o.(L) lub 192o.(XL). Innych rozmiarów nie próbowałam wykonać.
1rz: słupki
2rz: słupki przedzielane 1 oczkiem łańcuszka
3rz: słupki przedzielane 2 oczkami łańcuszka
4rz: w każdy łuk z 2 oczek łańcuszka z poprzedniego rzędu umieszczamy słupek, oczko łańcuszka i słupek= rząd V
5rz, 6rz: w każdym V umieszczamy następne V czyli słupek, oczko łańcuszka, słupek
7rz: w każdym V umieszczamy oczko ścisłe i 5 oczek łańcuszka, przez co powstaje rząd łuków zbudowanych z 5 oczek łańcuszka.
8rz: na łuku wykonujemy: oczko ścisłe, 8 słupków i oczko ścisłe (wachlarzyki) i dalej na następnych łukach wykonujemy po dwa łuki z 5 oczek łańcuszka oddzielające wachlarzyki
9rz:  poszerzamy wachlarzyki wykonując oczko ścisłe, (słupek, oczko łańcuszka) 8 razy oraz oczko ścisłe a dalej jeden łuk z 5 oczek łańcuszka.
10 rz: na każdym wachlarzyku wykonujemy 4 łuki z 5 oczek łańcuszka
11rz: łuki z 5 oczek łańcuszka
12 rz: jak 8rz tylko przesunięty w ten sposób, że nad wachlarzykiem z poprzedniego rzędu są  łuki z 5 oczek łańcuszka a nad łukami wachlarzyki.
dalej powtarzamy 8-12rz.Stitch crochet patteen
To zbliżony wzór wachlarzyków, należy w nim pominąć małe  wachlarzyki z 5 słupków pomiędzy dużymi właściwymi.
Poniżej pasa wykorzystałam inny wzór:
 Узоры и схемы. Вязание крючком. by billie
Podczas szydełkowania sukienki używałam w większości szydełka 3mm, jednak w pasie 2,75mm i 2,5mm: tak taliowałam dzianinę.

A to właścicielka sukienki w pełniej krasie: 😊
Podobna sukienka z innym dołem pokazana jest na filmie na You Tube autorstwa Jislaine Silva. Poniżej link do filmu: https://youtu.be/pStoL5cUopU
Miłego dziergania!


Brak komentarzy: